Ako si vybrať lyže?


Približne pred dvadsiatimi rokmi odštartovala éra carvingových lyží. Zo začiatku sa verejnosť k tejto novinke stavala skepticky a považovala to skôr ako obchodný trik od výrobcov prinútiť zákazníka zmeniť svoje “náradie“. Ale v krátkom čase sa ukázalo, že táto geniálna myšlienka viac-menej okopírovaná od snowbordingu, priniesla do zjazdového, a to nielen pretekárskeho ale i rekreačného lyžovania, nové dimenzie.

Dĺžka lyží pre mužov ustálila približne na hodnote 165 až 180 cm.
Platí jednoduché pravidlo: skôr urobíte dlhší oblúk s lyžou s kratším rádiusom, ako krátky oblúk s lyžou, ktorá má väčší rádius. A to je dôležitý faktor z hľadiska bezpečnosti a ovládateľnosti na u nás tak preplnených lyžiarskych svahoch, najmä počas víkendov.
U žien sú optimálne dĺžky 146 až 160 cm. Dnes každý z výrobcov má vlastnú „lady kolekciu“, vyznačujúcu sa nielen príťažlivým dizajnom, ale predovšetkým ľahšou ovládateľnosťou a nižšou hmotnosťou.

Ďalším dôležitým faktorom pri výbere lyže je i jej tvrdosť /flexia/ : obecne ako kritérium pre tvrdosť lyže platí: hmotnosť lyžiara sa rovná flexii lyže.
Podstatným kritériom pri výbere správnej lyže je stanovenie kategórie, ktoré je daná typom lyžiara (začiatočník, pokročilý, športovec a expert), úrovňou zvládnutia carvingovej techniky, charakterom využitia lyže (upravená zjazdovka zo syntetickým snehom, zjazdovka s upraveným prírodným snehom, neudržiavaná zjazdovka, voľný terén, resp. kombinácia týchto podmienok).
Rozhodujúcimi faktormi, ktorými sa tieto kategórie odlišujú sú : komfort, všestrannosť, obratnosť (vitalita pri zmene oblúkov), stabilita v rýchlosti, hranenie (presnosť prevedenia carvingového oblúku), točivosť, carve alebo fun faktor.

Na záver len pripomíname, že minimálne 30% pozitívnych vlastností lyží urobí správne nabrúsenie hrán a ich pravidelný servis. Pri lyžiach z našej požičovne je to samozrejmosť – ak však máte svoje vlastné lyže, nemali by ste na pravidelný servis (optimálne 3x za sezónu) zabúdať!
lu u ru l r d
Lyže Dynastar